Na čo si dávať pozor pri kúpe nehnuteľnosti?

Autor: Jana Piváčková | 16.2.2015 o 7:48 | Karma článku: 10,39 | Prečítané:  28399x

Možno aj vás čaká neľahká úloha kúpiť nehnuteľnosť, v ktorej si vytvoríte vlastný domov a ťaží Vás ťarcha zodpovednosti, veď to nerobíte každý deň a predsa ide o nemalé finančné prostriedky...  Ak vám kúpa nehnuteľnosti robí vrásky na tvári a pribudlo Vám už pár nových šedín, potom sa pohodlne usaďte a čítajte ďalej.

V prvom rade skúste sa nastaviť pozitívne, veď nejde len o niečo ťaživé, ale najmä o to, aby ste mali radosť z hľadania nového domova pre Vás a Vašu rodinu. Určite v takomto rozpoložení rýchlejšie nájdete to, čo hľadáte a najmä s pokojom.

Na čo si však dať pozor, aby ste neboli po kúpe nehnuteľnosti nepríjemne zaskočený?

  • Okolie nehnuteľnosti – Možno si myslíte, žeby sme mali začať od samotnej nehnuteľnosti, ale  ešte je niečo predtým. Dobre si všímajte, kde sa bytový dom, rodinný dom či chata nachádzajú. Problémom by určite mohla byť napríklad železnica v blízkosti Vašej nehnuteľnosti, kde vás od rána do večera budú rušiť vlaky (teda pokiaľ ich nemilujete telom aj dušou). Tiež by Vám mohol prekážať hluk či zápach z miestnej továrne či skladu. A niekedy možno len zápach od susedov, ktorí si z dvora urobili smetisko. Tiež skúste zhodnotiť, či po miestnej komunikácii sa bude možné k Vašej nehnuteľnosti dostať autom aj v zimných mesiacoch a či je dostatočne osvetlená. V prípade, že auto nevlastníte, skúste sa poobzerať aj po najbližšej autobusovej zástavke, nakoľko päť kilometrov každé ráno do práce Vás nemusí veľmi tešiť.
  • Bytový dom, v ktorom sa byt nachádza – Nakoľko Váš byt nie je samostatný celok, ale sa nachádza v nejakej stavbe (bytovom dome), dôležité je pouvažovať aj nad jeho stavom. Bytový dom, ktorý nie je zateplený a ani nič v spoločných priestoroch nie je zrekonštruované, určite bude časom vyžadovať investíciu, a to sa odrazí aj vo Vašich nákladoch na fond opráv. Pokiaľ je bytový dom zateplený a zrekonštruovaný, je dobré si tiež zistiť koľko súčasní majitelia platia za nájomné a fond opráv, resp. či a na koľko rokov si vzali nájomníci úver na zateplenie a rekonštrukciu bytového domu. Pokiaľ Vám majitelia na otázku úveru a prípadnej ďalšej zamýšľanej rekonštrukcie, či zateplenia bytového domu nevedia odpovedať, určite Vám rád odpovie správca bytového domu, v ktorom chcete byt kupovať. Stačí, ak vysvetlíte z akého dôvodu Vás daná informácia zaujíma.
  • Susedia – Dobré je spýtať sa súčasných majiteľov na susedov, nakoľko s nimi sa budete deliť o spoločný plot v rodinnom dome, či spoločné priestory na chodbe v bytovom dome a možno tiež o spoločné steny. Nie vždy Vám však musia povedať pravdu. Preto sa dôkladne rozhliadnite po spoločnej chodbe či smerom k domu Vašich susedov Vy sami. Možno už na prvý pohľad si všimnete neporiadok pred dverami či v záhrade, zápach, obité a popísané dvere alebo podivný hluk, či príliš nahlas pustenú hudbu. Vtedy je dobré mať sa na pozore.
  • Umiestnenie bytu  a materiál použitý na výstavbu rodinného domu – Je dobré všímať si, či byt, ktorý chcete kúpiť, je rohový, to znamená, že nemáte spoločnú stenu so žiadnym susedným bytom či spoločnými priestormi. Ak bytový dom nie je zateplený alebo nedostatočne zateplený, mohla by Vás v zimných mesiacoch prekvapiť zima. Má to však aj svoje výhody, hluk od susedov Vás určite vyrušovať nebude. Jednoducho to treba zvážiť. Dôležitá je aj orientácia bytu na svetovú stranu. Pokiaľ si kúpite garsónku alebo 1-izbový byt obrátený na južnú stranu a nemáte radi teplo, v lete Vás môžu prekvapiť letné horúčavy a z Vášho bytu sa stane sauna. Tiež je dôležité vybrať si poschodie, ktoré Vám vyhovuje. Nie vždy platí, že na prvom poschodí musí byť zima, ale tiež pouvažujte, či Vás nebude vyrušovať hluk z cesty, ktorá ide priamo pod Vašimi oknami alebo vŕzgajúca brána vo vchode do bytového domu. Pri poslednom poschodí sa, samozrejme, informujte, v akom stave je strecha, aby Vás nepríjemne neprekvapilo zatekanie hneď po nasťahovaní. Ak ste sa rozhodli pre rodinný dom, určite sa informujte o všetkých materiáloch použitých na výstavbu a tiež materiáloch použitých v interiéri. Pokiaľ sa v takýchto veciach nevyznáte, nie je hanbou privolať si na pomoc odborníka.
  • Stav nehnuteľnosti – Našli ste nehnuteľnosť za prijateľnú cenu? Skôr ako ju kúpite, zistite si, koľko financií ešte budete musieť použiť na jej rekonštrukciu. Okrem stavu okien, podláh, kúpeľne, WC, stierok, kuchynskej linky, dvier, zárubní, zistite aj stav elektriny, kotla a prívodov teplej a studenej vody.
  •  List vlastníctva – V prípade, že ste sa pre kúpu nehnuteľnosti už rozhodli, určite si preverte list vlastníctva, či ten, kto vystupuje ako vlastník nehnuteľnosti je naozaj jej vlastníkom, resp. či je viac vlastníkov nehnuteľnosti, nakoľko s jej predajom musia súhlasiť všetci. List vlastníctva pre informatívne účely získate na www.katasterportal.sk Nezabudnite sa informovať o všetkých ťarchách na nehnuteľnosti. Tiež si dajte pozor, čo podpisujete v rezervačnej a následne kúpnej zmluve. Neznalosť veci neospravedlňuje, preto je dobré predísť problémom a dôkladne sa oboznámiť s tým, čo podpisujete. Vzhľadom na bezpečnosť je určite lepšie požiadať o pomoc dôveryhodnú realitnú kanceláriu, najmä ak nemáte s kúpou či predajom skúsenosti. Realitný maklér sa nielen vynasnaží, aby Vám našiel vhodnú nehnuteľnosť na kúpu a absolvuje s Vami obhliadky, ale vybaví za Vás celý právny servis. V prípade, ak ste si našli vlastníka nehnuteľnosti sami, ktorý nehnuteľnosť predáva súkromne, môžete mu navrhnúť, aby ste požiadali serióznu realitnú kanceláriu len o zabezpečenie právneho servisu. Nakoľko ste si našli nehnuteľnosť sami, v tomto prípade Vám realitné kancelárie účtujú nižšiu províziu, a to len za vybavenie právneho servisu. Ak nerozumiete tomu, čo je v rezervačnej či kúpnej zmluve uvedené, nebojte sa spýtať, skúsený realitný maklér Vám určite rád odpovie na Vaše otázky. Tiež máte možnosť požiadať o predloženie návrhu zmlúv e-mailom ešte pred ich podpisom, aby ste si ich doma mohli v pokoji preštudovať.

Nedarí sa Vám dlhší čas kúpiť nehnuteľnosť podľa Vašich predstáv? Skúste prehodnotiť Vaše priority, čoho by ste sa z Vašej predstavy vedeli vzdať a čoho určite nie. Tiež sa skúste porozprávať s realitným maklérom o možnostiach, ktoré máte a čo všetko je možné nájsť v súčasnosti na trhu. Možno Vám to otvorí nové obzory.

Verím, že všetko dobre dopadne a Vy sa budete môcť čoskoro tešiť z Vášho nového bývania. A nezabudnite brať veci s nadhľadom, veď kúpa nehnuteľnosti nie je len starosť, ale predovšetkým radostné hľadanie miesta, ktoré sa stane Vašim domovom.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kičura nevie vysvetliť úplatky, ani zametanie stôp

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Nie, demokracia nie je diskusia (komentár)

Vláda má plné právo prikázať očkovanie proti covidu.


Už ste čítali?