Dedičské konanie – dedenie nehnuteľného majetku

Autor: Jana Piváčková | 19.1.2015 o 7:37 | Karma článku: 10,15 | Prečítané:  11101x

Zomrel Vám niekto z Vašich príbuzných? K tejto smutnej udalosti sa pridávajú ešte ďalšie starosti; jednou z nich je aj dedičské konanie. Aby ste mohli prejsť týmto procesom pokojne, povieme si aspoň základné informácie, ktoré by Vám mohli pomôcť. Špeciálne sa zameriame na dedenie nehnuteľnosti.  

Matrika oznámi úmrtie Vášho príbuzného príslušnému súdu doručením úmrtného listu. Súd následne poverí notára, aby viedol konanie o dedičstve. 

Notár následne komunikuje s dedičmi (resp. presnejšie povedané s osobami, ktoré sa domnievajú, žeby mohli byť dedičmi), dedičia oboznamujú notára o majetku poručiteľa. Notár skúma a prešetruje majetok poručiteľa podľa jeho dostupných možností. Komunikuje s úradmi, inštitúciami, organizáciami, spoločnosťami v prípade nutnosti aj so súdmi a exekútormi.

Nakoniec notár v prípade bezproblémového priebehu vydá osvedčenie o dedičstve, a to v prípade ak je dedičom jediná osoba alebo dedičstvo pripadlo štátu, alebo dedičia sa medzi sebou dohodli, alebo uzavreli s veriteľmi poručiteľa (t.j. Vášho príbuzného) dohodu o prenechaní predĺženého dedičstva na úhradu dlhov. Pravidlá dedenia ustanovuje Občiansky zákonník.

Osvedčenie o dedičstve obsahuje najmä:

 1. označenie súdneho komisára,
 2. označenie dedičskej veci,
 3. označenie účastníkov a ich zástupcov,
 4. vyhlásenie dedičov o spôsobe a obsahu vysporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov zaniknutého smrťou poručiteľa,
 5. obsah osvedčovanej skutočnosti,
 6. ak ide o spoluvlastníkov, výšku ich spoluvlastníckych podielov vyjadrených zlomkom z celku,
 7. údaj o odmene notára a o jeho hotových výdavkoch,
 8. ďalšie údaje, najmä údaje potrebné na zápis práva k nehnuteľnostiam do katastra nehnuteľností,
 9. podpisy účastníkov a ich vyhlásenie, že súhlasia s obsahom osvedčenia,
 10. poučenie o tom, že účastník konania môže do 15 dní od prevzatia osvedčenia o dedičstve požiadať súd o pokračovanie v konaní o dedičstve,
 11. miesto a dátum vydania osvedčenia o dedičstve,
 12. odtlačok úradnej pečiatky notára a jeho podpis.

Notár tiež vykoná všetky úkony, vrátane podania návrhu na záznam vlastníckeho práva na základe osvedčenia o dedičstve do katastra nehnuteľností.

Ak notár nevydá dedičom osvedčenie o dedičstve  z dôvodu zložitého priebehu dedičského konania (dedičia sa medzi sebou nevedia dohodnúť), príp. určitých nejasností, predloží vec súdu na vydanie uznesenia o dedičstve. Konanie o dedičstve súd ukončí vydaním uznesenia.

Proti rozhodnutiu notára v dedičskom konaní alebo proti uzneseniu súdu o dedičstve sa môžu dedičia odvolať a podať opravný prostriedok na príslušnom súde. Urobiť tak môže účastník dedičského konania do 15 dní na príslušnom súde odo dňa, keď prevzal osvedčenie o dedičstve alebo rozhodnutie súdu. Ak dedič nežiada o pokračovanie v konaní, dokumenty nadobudnú právoplatnosť.

Osvedčenie o dedičstve je nutné ešte správoplatniť (vyznačiť právoplatnosť) na príslušnom súde, pod ktorý notár a spis spadá. To je možné vykonať až po doručení celého spisu na súd. Ak sa dedia nehnuteľnosti, zápis do katastra sa vykonáva dvoma spôsobmi. Prvým spôsobom zasiela príslušný súd osvedčenie o dedičstve, ktoré sa nachádza v spise (dlhšia forma zápisu). Druhým je, že si dedičia dajú sami zapísať osvedčenie o dedičstve žiadosťou na kataster. Po zápise na katastrálnom úrade vystavuje príslušný katastrálny úrad nové listy vlastníctva na dediča alebo dedičov. A vy sa môžete v pokoji tešiť z nadobudnutej nehnuteľnosti.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kičura nevie vysvetliť úplatky, ani zametanie stôp

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Nie, demokracia nie je diskusia (komentár)

Vláda má plné právo prikázať očkovanie proti covidu.


Už ste čítali?