Kto má povinnosť podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti v roku 2015 ?

Autor: Jana Piváčková | 9.1.2015 o 7:36 | Karma článku: 10,15 | Prečítané:  30394x

Po príjemných dňoch oddychu počas sviatkov nás opäť čakajú praktické informácie zo sveta nehnuteľností. Dnes si viac povieme o dani z nehnuteľnosti, nakoľko daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti je potrebné podať do 31. januára 2015 a tento dátum sa nám pomaly blíži.

Daň z nehnuteľnosti je miestnou daňou, ktorú ukladá mesto alebo obec na základe zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov.

Poznáme 3 druhy dane z nehnuteľnosti:

  • Daň z pozemkov
  • Daň zo stavieb
  • Daň z bytov a nebytových priestoroch

Povinnosť podať daňové priznanie majú z nehnuteľností fyzické osoby alebo právnické osoby, ak v priebehu roku 2014:

  • nadobudli nehnuteľnosť, pričom k 1. januáru 2015 sú zapísaní v katastri nehnuteľností (nadobudnutie neznamená len kúpou, ale aj darovaním, dedičstvom, skolaudovaním nehnuteľnosti...),
  • predali nehnuteľnosť a k 1. januáru 2015 už nie sú zapísaní v katastri nehnuteľností,
  • nastali také zmeny oproti minulému roku, ktoré majú vplyv na vyrubenie dane (napr. zmena výmery pozemkov)

V prípade, ak je viac vlastníkov nehnuteľností:

Ak je pozemok, stavba, byt a nebytový priestor v bytovom dome v  spoluvlastníctve viacerých osôb, priznanie podá každá fyzická alebo právnická osoba, teda spoluvlastník, do výšky svojho spoluvlastníckeho podielu. 

Ak sa spoluvlastníci dohodnú, priznanie podá zástupca, ktorého dohodou určili spoluvlastníci, a túto skutočnosť je potrebné vyznačiť v príslušnom daňovom priznaní.

To sa nevzťahuje na manželov, ktorí majú pozemok, stavbu, byt alebo nebytový priestor v bytovom dome v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov; v tomto prípade priznanie podáva jeden z manželov.

Daňovník (t. j. osoba, ktorá má daňovú povinnosť), je povinný podať daňové priznanie k dani z nehnuteľností príslušnému správcovi dane (t. j. obci) do 31. januára 2015.

Správu dane z nehnuteľností vykonáva obec, na ktorej území sa nehnuteľnosť nachádza.

Ako podať daňové priznanie:

Daňové priznanie sa podáva na predpísanom tlačive v závislosti od toho, či ide o fyzickú osobu, alebo právnickú osobu (vzor tlačiva ustanovilo Ministerstvo financií SR č. MF/021249/2014-725). Riadne vyplnené tlačivo spolu s dokumentmi preukazujúcimi zmenu (napr. kópia rozhodnutia o povolení vkladu do katastra nehnuteľností, rozhodnutie o dedičstve a pod.). je potrebné odovzdať na mestskom alebo obecnom úrade.

Platenie dane a sankcie:

Daň z nehnuteľností vyrubuje správca dane (obec) každoročne podľa stavu k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia. Vyrubená daň z nehnuteľností je splatná do 15 dní odo dňa doručenia. Správca dane môže určiť platenie dane z nehnuteľností v splátkach. Ak nepodáte daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti v riadnom termíne ani po výzve alebo až po riadnom termíne, tak správca dane uloží pokutu najviac do výšky vyrubenej dane, nie menej ako 5 eur, najviac však 3 000 eur.

V prípade akýchkoľvek otázok sa obráťte na príslušný mestský alebo obecný úrad, do ktorého pôsobnosti Vaša nehnuteľnosť patrí. A najmä nenechávajte si túto povinnosť na poslednú chvíľu, aby ste mohli všetko zvládnuť bez stresu a v pohode:).

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kičura nevie vysvetliť úplatky, ani zametanie stôp

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Nie, demokracia nie je diskusia (komentár)

Vláda má plné právo prikázať očkovanie proti covidu.


Už ste čítali?