Ako si „kúpiť“ vysnívaný domov?

Autor: Jana Piváčková | 26.11.2014 o 7:32 | Karma článku: 5,14 | Prečítané:  1972x

Asi sa pri tomto nadpise pozastavíte, že domov  (ľudí, ktorí Vás majú radi a Vy ich) sa kúpiť nedá. Svätá pravda. Ale aby ste si mohli vysnívaný domov vytvoriť, je potrebné nájsť to správne miesto pre Vás, kde sa naozaj budete cítiť doma – Váš byt alebo dom.

A to je prvá dilema. Byt alebo dom? Často túto dilemu riešia najmä mladé rodiny, ktoré na jednej strane túžia ujsť pred ruchom veľkomesta, vychovávať svoje deti uprostred pokojnej prírody, mať kúsok pozemku, na ktorom si vytvoria vlastnú záhradu a tá bude len ich, mať priestor a netlačiť sa v malom byte, ale na druhej strane si uvedomujú, že budú musieť dochádzať za prácou a každodennými povinnosťami niekoľko kilometrov do mesta, že dom so záhradou si vyžaduje, aby mu venovali svoj čas, že bude potrebné investovať viac finančných prostriedkov a mnoho iného. Takže na čo všetko je potrebné myslieť, aby ste si mohli „kúpiť“ Váš vysnívaný domov a nenabehali zbytočné kilometre po obhliadkach nehnuteľností? Poďme sa spolu nad tým zamyslieť: 

  • typ nehnuteľnosti -  popremýšľajte nad typom nehnuteľnosti, ktorý by ste chceli kúpiť: byt alebo dom? Ak sa neviete rozhodnúť, skúste si napísať pre a proti bývaniu v byte a pre a proti bývaniu v rodinnom dome. Je dobré, ak tieto svoje pre a proti prekonzultujete s niekým, kto Vás pozná a komu dôverujete. Tiež môžete osloviť Vášho realitného makléra, aby Vám povedal, aké výhody a nevýhody udávajú jeho klienti pri bývaní v dome a aké v byte.
  •  lokalita – typ nehnuteľnosti ste si už vybrali, teraz je dôležité zamyslieť sa nad lokalitou, v ktorej by ste chceli bývať. Je veľmi náročné hľadať naraz byt v Bratislave – v Petržalke, Dúbravke, Karlovej Vsi a v Rači súčasne. Možno máte lokalitu, kde ste vyrastali a cítite sa v nej dobre alebo lokalitu, kde ste vždy túžili z nejakého dôvodu bývať, či lokalitu, kde máte svoju prácu a chceli by ste tam aj bývať. Výber lokality je naozaj dôležitý. Pretože byt sa dá zrekonštruovať, často je možné zmeniť dispozičné riešenie, bytový dom, v ktorom sa byt nachádza,  je tiež možné zrekonštruovať, ale jediné, čo určite možné nie je, je premiestniť  Váš novokúpený byt inde do inej lokality, kde sa budete cítiť príjemne. Ak kupujete nehnuteľnosť v meste, ktoré dobre neoznáte, určite si prejdite aj okolie nehnuteľnosti a popremýšľajte, či by ste na tomto mieste vedeli žiť.
  • veľkosť nehnuteľnosti, jej rozloha – aký veľký priestor potrebujete pre seba a pre rodinu, aby ste vedeli pokojne žiť a nemali pritom klaustrofóbiu? Tiež treba myslieť na to, či sa Vaša rodinka pravdepodobne postupne nerozrastie o nové prírastky.  Nemá zmysel investovať do nehnuteľnosti, ktorú aj tak o rok - o dva budete musieť vymeniť za väčšiu.
  • Vaše špecifické požiadavky – zásadne nechcete byt na prvom poschodí alebo na poslednom, lebo sa obávate zimy, hluku, či zatekajúcej strechy? Nie vždy Vaše obavy musia byť oprávnené, ale iste je potrebné si ich pripustiť. Hľadáte byt len s nepriechodnými izbami, nakoľko máte väčšiu rodinku a nechcete, aby sa deti navzájom vyrušovali ? Vždy ste snívali o veľkej kuchyni, kde by ste mohli každý deň predvádzať Vaše kuchárske schopnosti? Je dôležité sa zamyslieť nad tým, čo je z Vašich požiadaviek pre Vás naozaj dôležité a čoho by ste sa boli schopní vzdať. Tiež myslite na to, že ideálna nehnuteľnosť  neexistuje a pravdepodobne vždy narazíte na niečo z Vašich požiadaviek, čoho sa budete musieť vzdať.
  • stav nehnuteľnosti – viete, že sa potrebujete do nehnuteľnosti hneď po prepise na katastri nasťahovať? Alebo nie ste typ, ktorý by mal chuť ešte investovať svoju energiu do rekonštrukcie nehnuteľnosti?  Potom je pre Vás asi vhodnejšia komplexná rekonštrukcia. A naopak, možno si chcete všetko urobiť podľa svojich vlastných  predstáv a žiaden typ rekonštrukcie by Vám ani nevyhovoval.
  • cena nehnuteľnosti  - zamyslite sa nad tým, aké sú Vaše reálne možnosti. Je dôležité, aby ste ich nepodcenili ani neprecenili. Určite sa porozprávajte s Vaším finančným poradcom. Rád Vám vyhotoví ponuky všetkých bánk a poradí Vám, aká možnosť by bola pre Vás najvýhodnejšia, pokiaľ sa nehnuteľnosť chystáte kupovať na úver. Otázku, ako budete kúpu nehnuteľnosti financovať, je potrebné určite začať riešiť už pred jej kúpou.  Tiež sa skúste poradiť s Vaším realitným maklérom, či je možné v lokalite, ktorú ste si vybrali, kúpiť nehnuteľnosť podľa Vašich predstáv za finančné prostriedky, ktoré máte alebo budete mať k dispozícii. Pri výbere konkrétnych ponúk, nebojte sa obhliadok nehnuteľností, ktoré sú mierne nad Váš finančný limit, nakoľko väčšina vlastníkov nehnuteľností je v prípade vážneho záujmu ochotná zjednávať cenu nehnuteľnosti. Samozrejme, nečakajte však zázraky.
  • prednosti a nedostatky nehnuteľnosti – ak ste si ujasnili predchádzajúce body pri kúpe nehnuteľnosti a už ste si vybrali nehnuteľnosť, na ktorú by ste sa chceli ísť pozrieť, spíšte si po jej obhliadke prednosti, ktoré Vás na nej najviac zaujali a nedostatky, ktoré ste si na nej všimli a ktoré by Vám nemuseli vyhovovať.  Určite sa o tomto Vašom zistení podeľte s Vaším realitným maklérom a vypočujte si jeho názor. Tiež pri obhliadke nehnuteľnosti sa zaujímajte o bezprostredné okolie nehnuteľnosti, nakoľko  antisociálni hluční susedia, železnica priamo pod oknami,  a pod. by Vás asi po kúpe nehnuteľnosti veľmi nepotešili.         

Tak a teraz Vám už len prajem, aby ste našli skutočne ten svoj vlastný vysnívaný domov, i keď možno nebude presne taký, aký ste si na začiatku mysleli, žeby mal byť, ale hlavné je, že sa v ňom budete cítiť naozaj ako doma. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kičura nevie vysvetliť úplatky, ani zametanie stôp

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Nie, demokracia nie je diskusia (komentár)

Vláda má plné právo prikázať očkovanie proti covidu.


Už ste čítali?